Уряд вносить зміни до правил працевлаштування іноземців

Уряд вносить зміни до правил працевлаштування іноземців

Після публічних консультацій уряд доопрацював проект нового закону про працевлаштування іноземців. Компанія матиме більше часу для інформування губернаторів провінцій, наприклад, про те, що іноземець залишив роботу. Натомість буде складніше змінити умови, зазначені в дозволі на працевлаштування.

Закон про працевлаштування іноземців — ключові зміни

Це абсолютно новий закон, який регулює працевлаштування іноземців. Сьогодні це питання регулюється Законом від 20 квітня 2004 року "Про сприяння зайнятості населення та інститути ринку праці". Новий проект також передбачає імплементацію в національне законодавство Директиви 2014/36/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 лютого 2014 року про умови в'їзду та проживання громадян третіх країн з метою працевлаштування в якості сезонних працівників.

Очікується, що внесені зміни будуть фундаментальними. Дійсно, вони значно покращать функціонування системи допуску іноземців на польський ринок праці. Особливо це стосується тих, хто виконує роботи на підставі дозволу до праці.

Найважливіші зміни у працевлаштуванні іноземців у 2023 році

Зміна назви "заяви про доручення виконання роботи іноземцю" на "заяву про працевлаштування іноземця";

Реєстраційні заяви будуть реєструватися старостами, а не Ужондом Праці, як це було раніше;

Дозволи на роботу, як і раніше, видаватиме воєвода;

Відбудеться повна електронізація процедур, пов'язаних з отриманням дозволів на працевлаштування іноземців - через ІКТ-систему, функціональність якої буде розширюватися;

Сезонна робота триває 9 місяців;

Скасування так званого тесту ринку праці при подачі заяви на отримання дозволу на роботу (польські безробітні матимуть пріоритет при працевлаштуванні перед іноземцями);

Скасування окремої процедури продовження дозволу на працевлаштування, яка наразі видається, коли роботодавець продовжує доручати іноземцю виконання роботи на тій самій посаді (тобто буде можливість продовжувати працювати на тій самій посаді до отримання нового дозволу);

Запровадження обов'язкової передумови для відмови у видачі дозволу на працевлаштування у разі несплати роботодавцем внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування або авансових платежів з податку на прибуток. Досі ця передумова була необов'язковою.

Чого ще варто очікувати?

Також новим у законопроекті є можливість збільшення тривалості робочого часу або кількості робочих годин на тиждень чи місяць. Передумовою для цього буде пропорційне збільшення заробітної плати без необхідності зміни або отримання нового дозволу на працевлаштування (стаття 18(1)(4) проекту Закону). На відміну від чинних положень Закону від 20 квітня 2004 року "Про сприяння зайнятості населення та інститути ринку праці", це положення охоплює не лише випадки, коли робота виконується на підставі трудового договору. Він також застосовуватиметься до виконання робіт на підставі цивільно-правового договору (наприклад, договору доручення або договору на виконання певної роботи).

Закон також передбачає збільшення штрафних санкцій за нелегальне працевлаштування іноземців. Максимальний штраф, як і раніше, становитиме 30 000 злотих, але у випадку з фізичними особами - 500 злотих за особу. Досі виявлення нелегального працевлаштування прирівнювалося до штрафу в розмірі 2-3 тис. злотих. Тепер інспектор праці не матиме вибору - він визначатиме розмір штрафу відповідно до кількості нелегально працевлаштованих іноземців. Так, у випадку одного іноземця штраф становитиме 500 злотих, у випадку двох іноземців - 1 000 злотих, у випадку трьох іноземців - 1 500 злотих і так далі. Стаття 76(9) проекту вводить положення про те, що штраф накладається пропорційно до кількості іноземців, які були нелегально працевлаштовані, у розмірі не менше 500 злотих за одного іноземця. 

Сприяння працевлаштуванню іноземців у 2023 році. Підсумок

Хоча наразі це лише проект, і до його підписання Президентом Республіки Польща ще далеко, слід очікувати, що Закон набуде чинності дуже скоро - через необхідність швидкого виконання так званих "віх", включених до Національного плану реконструкції.

На жаль, аналіз проекту показує, що обласні управління продовжуватимуть розглядати заяви на отримання дозволів на працевлаштування. Це не вселяє оптимізму, оскільки вони перевантажені роботою і недостатньо укомплектовані кадрами. Можливо, однак, розширена система перевірки заявок прискорить процедуру видачі дозволів.