Внесення змін до Закону «Про допомогу громадянам України у зв'язку з проведенням воєнних дій на території іншої держави”

Внесення змін до Закону «Про допомогу громадянам України у зв'язку з проведенням воєнних дій на території іншої держави”

28 січня 2023 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Закону України "Про допомогу громадянам України у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території держави" та деяких інших законів» (Законодавчий вісник, поз. 185). Положення регулюють питання, що стосуються правил перебування громадян України в Польщі.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування в «Віснику законів".

Встановлення 30-денного терміну для подання заяви про присвоєння номера PESEL

Поправка до Закону вводить до статті 4, яка регулює присвоєння номера PESEL громадянину України, який перебуває на території Польщі на законних підставах (згідно зі статтею 2 ч. 1), чіткий термін для подання заяви з цього питання. Згідно з формулюванням статті 4(2) Спеціального закону, цю заяву потрібно буде подати протягом 30 днів з дня прибуття на територію Польщі.

Закон також містить перехідне положення (стаття 22), згідно з яким, якщо громадянин України не подасть заяву на отримання номера PESEL до дати набрання чинності Законом про внесення змін, він матиме на це 30 днів.

Скасування статті 38 Закону про допомогу громадянам України

Однією зі змін є скасування статті 38 Закону від 12 березня 2022 року "Про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території України", яка передбачає можливість подавати через 9 місяців після в'їзду заяви на отримання дозволу на тимчасове проживання.

Розпочинати процес подання заяв за статтею 38 та їх розгляд губернаторами областей наразі було б передчасним за нинішніх умов - все ще триваючого збройного конфлікту на території України та можливості використання інституту тимчасового захисту.

Закон також містить перехідне положення, на підставі якого воєвода залишатиме без розгляду заяви, подані відповідно до скасованого положення статті 38 Закону в період з 24 листопада 2022 року до дня набрання чинності Законом про внесення змін, що його змінює.

Запровадження можливості подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання з метою працевлаштування

Однак закон про внесення змін, починаючи з 1 квітня 2023 року, внесе до статті 42 Спеціального закону нове положення, яке дозволить громадянам України, чиє перебування на території Польщі вважається легальним і статус перебування яких підтверджується номером PESEL (зі статусом "UKR"), подавати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання, яке пов'язане з основними формами економічної діяльності, а саме:

дозволи на тимчасове проживання та роботу

дозволи на тимчасове проживання з метою висококваліфікованого працевлаштування

дозволу на тимчасове проживання з метою здійснення підприємницької діяльності.

Заяви на отримання таких дозволів на проживання можна подавати до воєводських управлінь, компетентних за місцем проживання громадянина України, починаючи з 1 квітня цього року.

Продовження терміну перебування для громадян України, які проживали в Польщі до 24 лютого 2022 року.

У попередньому правовому статусі стаття 42 Спеціального закону містила розбіжності щодо періоду, на який продовжуються певні права (терміни перебування, терміни виконання зобов'язання покинути територію Польщі, термін дії документів), який закінчувався щонайраніше 24 лютого 2022 року. Продовження строків перебування, строків дії національних віз та дозволів на тимчасове проживання діяли до 31 грудня 2022 року.

З іншого боку, термін виїзду з території Польщі (про який йдеться в ст. 299(6) Закону про іноземців від 12 грудня 2013 року) було продовжено на 18 місяців, так само як і термін добровільного повернення, зазначений у рішенні про зобов'язання іноземця повернутися, термін дії карти перебування, польських документів, що посвідчують особу іноземця, і документів "згоди на толерантне перебування", а також термін перебування на підставі титулів, перерахованих у ст. 42(11) Закону.

Поправка до Закону запроваджує уніфікацію вищезазначених строків. Період розширених прав закінчується 24 серпня 2023 року.

Слід зазначити, що продовження вищезазначених строків дії набуває зворотної сили з 1 січня 2023 року. Це забезпечить безперервність виплат громадянам України відповідно до зміненого законодавства.

Можливість користуватися тимчасовим захистом відповідно до статті 2(1) Спеціального закону в порівнянні з можливістю користуватися тимчасовим захистом на території іншої держави-члена Європейського Союзу

Закон зі змінами запроваджує виключення громадян України, які користуються тимчасовим захистом  на території іншої держави-члена Європейського Союзу, окрім Польщі, з права на перебування, зазначеного в статті 2(1) Спеціального закону (нова стаття 2(3)(3)).

В результаті користування тимчасовим захистом  в іншій державі-члені Європейського Союзу, окрім Польщі, громадяни України також втратять право на перебування на підставі статусу UKR в Польщі.

Посилення перевірки права на соціальні виплати

Поправка запроваджує низку положень щодо посилення перевірки права на отримання соціальних виплат, які виплачуються громадянам України. Закон запровадив, серед іншого, положення, що дозволяють установі соціального страхування, а також компетентним органам та воєводам, які здійснюють виплату сімейних допомог відповідно до Закону від 28 листопада 2003 року про сімейні допомоги, отримувати з реєстру Прикордонної служби дату/історію перетину кордону громадянином України, тобто як дату кожного в'їзду, так і дату кожного виїзду з Польщі.

Крім того, запроваджено можливість призупинення виплати певних соціальних допомог при виїзді громадян України з території Республіки Польща.

Нові правила допомоги на житло для  біженців

Поправка вносить зміни до правил надання допомоги в рамках так званого колективного проживання, запроваджуючи положення про участь громадян України у витратах на харчування та проживання та визначаючи максимальний термін надання допомоги. Закон передбачає, що можливість користуватися послугами колективного проживання на термін понад 120 днів і до 180 днів з дня в'їзду на територію Республіки Польща залежить від наявності номера PESEL.

Після спливу 120 днів від дня першого в'їзду громадянина України до Польщі, українець сплачує 50% від вартості допомоги проживання та харчування, що не перевищує 40 злотих на особу на добу.

Після 180 днів від дати першого в'їзду участь збільшиться до 75 відсотків від вартості наданої допомоги, але не більше 60 злотих на особу на день.

Закон також передбачає перелік осіб, до яких вищезазначені правила не застосовуватимуться. До них належать особи з інвалідністю, люди похилого віку (60 років жінки/65 років чоловіки), вагітні жінки, особи, які перебувають у складній життєвій ситуації, що не дозволяє їм брати участь у витратах на надання допомоги.

Правова основа:
Закон від 13 січня 2023 року про внесення змін до Закону про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території країни та деяких інших законів https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/185